1)Önceliğin kullanışlılık olsun, süs değil…

Bebek odası hazırlığı, doğumdan önceki en heyecanlı süreçlerden biri. Bebek alışverişine çıktığında o kadar cici şeyler görürsün ki hangisini almasan aklın kalır.

“En ufak bir dekorasyon detayı bile size çok önemli görünür. Ancak hamilelik doğumla sonuçlanıp bir bebekle eve döndüğünüz andan itibaren gündem değişir. Bebeğinizin yarım saat fazla uyuması bile artık birçok şeyden daha önemlidir.

 

2)Parkeye güven, halıyı antialerjenik seç

Bebek odasının zemini parkeyse öyle kalsın, halı kaplama diyor Ayşe Öner. Halı sıcak bir görüntü verir ama alerji riski de barındırır. Ayrıca tahta zemiz toz tutmaması ve temizliğinin kolay olması ile de avantajlı. Bebekler emeklerken dizlerini de halı gibi tahriş etmez. Zemin taş ya da mermerse antialerjenik halılar seçilmelidir.

3)Bebek karyolası konusu mühim

Bebek karyolasında ilk bakacağın şey süsler değil; sağlam olması. Uyku kalitesini arttırması, bebeğinin yatarken rahat dönmesine izin vermesi. Ayrıca bebekler çok çabuk büyür. Ekonomik bir alışveriş için dönüşebilen mobilyaları alman mantıklı olur.

4)Dönence gereksiz mi?

 

Karyolanın parmaklarına asacağın, canlı kontrast renklerde eğlenceli müzikli dönence, bebeğin dikkat toplama, takip etme, uzanma, tutma yeteneğini geliştireceği için mutlaka alınmalıdır.” diyor Ayşe Öner

 

5)Muhteşem icat: Tekerlek

 

İlk aylarda geceleri bebeğinle olabildiğinde yakın uyumak, kafanı kaldırdığın an onu görmek istersin. Bunun için en mantıklı seçimin park yatak olduğunu söylüyor Ayşe Öner.

Seyahatlerde ve yatılı ziyaretlerde bir çanta içinde taşıyabileceğin, 4-5 yaşına kadar kullanabileceğin park yataklar, tekerlekli olduklarından evin içinde sürüklenmesi de kolay. Işıklı, sallanan park yataklar çeşit çeşit.

6)Dev ikili: Bebek arabası ve ana kucağı

“0-9 ay arası otomobil içinde emniyet kemeriyle arka koltuğa yerleşen ve otomobil koltuğu olarak kullanılan ana kucağı, aynı zamanda, otomobilden indiğinizde bir ayak üzerine yerleştirilerek bebek arabasına dönüştürülmektedir. Bebeğiniz 8 aylık olduktan sonra, bu arabaların ayak kısmı, takılan ikinci bir parça yardımıyla pusete dönüşmektedir. Hafif ve kolay açılıp kapanan modeller tercih edilmelidir.”

 

7)Peki ya oto koltuğu?

Kısa mesafeler de dahi bebeğini arabada oto koltuğu ile taşıman gerektiğini söylüyopr Ayşe Öner. İlk yıl için puset içinde kullanılabilen oto koltuklarını tercih etmelisin. “Her türlü eşyası 2. el olabilir ama otomobil koltuğu yeni alınmalıdır.” diyerek de oto koltuğunun anlam ve önemini vurgulamış oluyor.

8)Nasıl olsa hediye de gelecek: Kıyafet olayını abartma

 

Ayşe Öner’in alınması gereken yenidoğan bebek kıyafetleri listesi şöyle:

  • 6-8 tane body ve ev tulumu,
  • 2 tane kalın sokak için tulum,
  • 2 tane üst,
  • 2 tane başlıklı bebek havlusu,
  • 2 tane başlık,
  • 4 çift çorap.

Bunları 0-3 aylık beden ölçüsüne göre al. Bir de dışarıda yürümeye başlamadan ayakkabı giydirmenin sakıncalı olduğunu söylüyor Ayşe Hanım.

 

9 Emzik ve biberonda nelere dikkat etmelisin?        

Kısa ve ince yenidoğan emzikleri, minik kuzular için uygun. Emziğin ortodontik, esnek ve simetrik olması lazım.Biberon ve başlıkları konusunda ise BPA ve Bisfenol A içermeyen PP2den (Polipropilen) yapılan modelleri tercih etmelisin. Bu arada bebeğinin bağışıklık sistemi yeterince güçleninceye kadar onu bakterilere karşı korumak için sterilizasyon cihazı alman da faydalı olabilir

 

10)Yürüteç almalı mı ?Almamalı mı?

Bazı uzmanlar yürütecin bebek gelişimine zararlı olduğu ve yürüme yaşını geciktirdiğini düşünüyor. Ayşe Öner de bunlardan biri. “Günde iki saatten fazla yürüteçte kalan bebeklerde emekleme ve yürüme yaşı gecikir.” diyor.

 

Daha başka?

 

Kaynak

www.anneysen.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*