Çocuk kış giyimi konusunda dikkat edilecek ilk nokta,çocuğunuzun hareketliliğini kısıtlamayacak ve her aktiviteye olanak sağlayacak şekilde sıcak ve esnek tutmalıdır.Tırmanmak, zıplamak veya etrafta koşturmak için her zaman ekstra enerjiye sahip olan çocukların kışlık kıyafetler içinde de aynı hareketliliğe ve rahatlığa sahip olmasına izin vermelisiniz.
İşte ebeveynler için çocuk kış giyim alışverişinde dikkat etmeleri gereken ipuçları:
– Hafif katmanlar seçin. Çocuğunuzun vücuduna nefes aldırmak için tam pamuklu üst giyimler seçin. Hantal ve kalın yünlü kazaklardan uzak durun çünkü bunlar onları terletecek ve kalınlık da onların kolayca hareket etmesini engelleyecektir. Çoraplarının da kalın olmadığından emin olun, özellikle yeni yürümeye başlayan çocuklarınızın ayaklarının botlar içinde rahat olduğundan emin olun.
– Sağlam bir dış giyim tercih edin. Çocuk montlarında rüzgar ve suya dayanıklı dış giyim malzemesi olmasına dikkat edin. Özellikle fermuara dikkat edin. Kolay çekilebilir ve küçük parmakları sıkıştırmayacak şekilde güvenli olmasına özen gösterin. Soğuğun içeri girmesini önlemek için ayak ve el bileklerine sıkıca oturan tulum şeklinde montlar alabilirsiniz. Bu montlarda da bileklerde sıkma yapmadığından emin olun.
– Pamaksız eldiven seçin.Küçük parmakları tek tek eldivenlerde bulunan parmak deliklerine sokmaya çalışmak ne demek biliyoruz.Eldivenler ısıyı koruyan ama terletmeyen bir iç astar ve hava koşullarına dayanıklı bir koruma malzemeye sahip olmalıdır. Bu tip eldivenlerin giydirilmesi de kolaydır, parmaklar da birbirini ısıtır.
– Sıcak tutan ama terletmeyen şapkalar bulun. Vücut ısısının çoğu kafadan kaybedilir, kışlık gardıropta çocukların kafasını sıcak tutacak bir şapka seçimi çok önemlidir. Kulaklıkları olan bir pamuk ya da yumuşak yün örme şapka en iyi seçeneklerdir.Şapkaların küçük kafaları sıkmamasına dikkat edilmelidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*