Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da onu sıcak odalarda tutmanız, sağlığını olumsuz etkileyecektir. Yazın bebek bakımı ile ilgili sizlere birkaç püf noktadan bahsedelim. Bu sayede bebeğinizle daha rahat ilgilenebilir ve onun sağlıklı olarak büyümesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazın bebek bakımı için püf noktalar;

  • Bebekler yaz aylarında vücut ısılarını yetişkinler gibi ayarlayamazlar. Bu nedenle kıyafetlerine çok önem vermek gerekir. Özellikle 1 yaşın altındaki bebeklerinizi için ince, tek kat, pamuklu ve hava alan kıyafetler tercih etmeniz gerekir.
  • Bebeğinizi havasız ortamlarda bırakmamaya özen göstermelisiniz. Cereyan ve ciddi hava akımı olmayacak şekilde sağlıklı havalandırılmış odalar bebek konforu ve sizin konforunuz için çok önemlidir.
  • Yaz aylarında bebeğinizin haftada 2 kere banyo yapması yeterli olacaktır. Ilık suyla yıkamayı unutmayın ancak banyoyu her gün yaptırmanız ve bebeğinizin vücuduna sürekli şampuan ya da sabun sürmeniz cildin doğal dengesini bozabilir. Bu nedenle bebekler için özel olarak üretilen şampuanlar kullanabilirsiniz.
  • Bebeğinizin vücudundaki isilikleri ve pişikleri yok etmek ya da bu oluşumları önlemek için el yapımı zeytinyağı kullanabilirsiniz. Bununla birlikte koruyucu kremlerin ince bir tabaka halinde sürülmesi de yeterli olacaktır.
  • Bebeğinizin altını ılık suyla yıkadıktan sonra açık bırakın. En az 15 dakika altının açık kalması, onu oldukça rahatlatacak ve pişik oluşmasını önleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*